top of page

Hıdırellez
Hıdırellez, dara düşenlerin kurtarıcısı ve baharın müjdecisi Hz. Hızır ile denizlerin hakimi Hz. İlyas’ın, yeryüzünde, gül ağacının dibinde buluştuklarına inanılan gündür. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece ve sabahında Hızır ve İlyas’ın yeryüzüne uğrayacağı, sıkıntıda olanlara yardım edeceği, dilekleri yerine getireceği inancıyla, geçmişten bugüne farklı şekillerde uygulanan birçok ritüel ulaşmıştır.


Sen de kut’lu kavuşmanın gerçekleştiği bu özel günde kendi ritüelini yapabilirsin… Bunun için öncelikle sağlıklı bir gül ağacı bulmalısın, eğer yoksa gül fidanı edinebilirsin. Diğer ihtiyacın olan malzemeler; kırmızı bir kese, kağıt, kalem, mum, para (madeni/kağıt), defne yaprağı.


Alanını tütsüledikten sonra meditatif bir halde içsel merkezine yönel. Dinginliği bulduğunda ve hazır hissettiğinde, Hızır ve İlyas’ın ruhlarına selam ederek ritüeline başlayabilirsin.

“Selam olsun Hızır’ın ve İlyas’ın ruhuna… Selam olsun gülün ruhuna…”


Gül ağacı olmazsa olmaz…

Dileklerini kalbinden geçen dualarla yazmaya ve çizmeye başla. Ardından kağıdı gül ağacının toprağına gömmelisin. Yüzlerce yıldır süren gelenekte başka ağaç kabul olmuyor, bu özel günün özelliği gül ağacı veya fidanı bulmaktan geçiyor. Daha sonra defne yaprağını ve parayı bolluk bereket niyeti ve duasıyla kırmızı kesenin içine koymalı ve keseyi gül ağacının dalına asmalısın... 


Kağıdı ve keseyi, 5 Mayıs gecesi gül ağacı ile buluşturman ve 6 Mayıs sabahı gün ağarmadan geri alman gerekiyor. Kağıdı suya bırakabilir, parayı ve defne yaprağını cüzdanına koyabilirsin. Bu parayı yıl boyunca harcamaman gerekiyor. 


Arınmanın, iyileşmenin ve dönüşümün sembolü olan ateş kadim toplumlarda ve şamanik kültürde önemli bir külttür. Hıdırellez günü de tıpkı Nevruz Bayramı’nda olduğu gibi yüklerden, hastalıklardan ve negatif enerjilerden arınmaya niyetle ateşin üzerinden atlanır. Eğer yakınlarında yakılan bir kutlama ateşi yoksa evde mum ile sen de bu ritüeli yapabilirsin. Ateşin üzerinden 3 kez, sağlığa ve arınmaya niyetle, yine kalbinden geçen dualar eşliğinde atlayabilirsin. 


Ritüelini bitirirken ateşin, gülün, suyun ve elbette Hızır ve İlyas’ın ruhuna şükür ederek ritüel alanını kapatabilirsin. 


Yeryüzündeki ulu kavuşma, güller açtırsın yaşamına…

Comments


bottom of page